sobota, 20 kwietnia 2019

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 21 kwietnia 2019 r.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
21 kwietnia 2019 r.

1.         Dziś Zmartwychwstanie Pańskie. Msze o 6.00, 9.00 i 11.00.
2.         Jutro Poniedziałek Wielkanocny - Msze św. o 7.30, 9.00 i 11.00. W tygodniu – w oktawie Wielkanocy - Msze św. o 18.00. W piątek z racji na oktawę wielkanocny nie obowiązuje post piątkowy. Od przyszłej niedzieli do końca czerwca Msze w niedziele o godz. 7.30, 9.00 i 11.00.
3.         Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy w środę przed Msza świętą.
4.         Adoracja Najśw. Sakramentu, którą zakończymy Koronką do Miłosierdzia Bożego w piątek od godz. 17.30 do 18.00. Podczas adoracji okazja do spowiedzi.
5.         W przyszłą niedzielę ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO. Pokropieni i procesja Wielkanocna na Mszy św. o godz. 9.00. Po mszach zbiórka do puszek na dzieła charytatywne – Caritas.
6.         Bóg zapłać wszystkim, którzy swoją pracą albo ofiarą na kwiaty zaangażowali się w dekoracje na Triduum paschalne (Ciemnica, Grób) i święta. Bóg zapłać druhom z OSP Książki za czuwanie przy grobie i przewodniczenie rezurekcji.
7.         Kolekta remontowa z poprzedniej niedzieli wyniosła 1351 zł. . Dodatkowo od 17 marca na remonty wpłynęły 7 ofiary na kwotę 600 zł. Do puszek na kwiaty do Grobu złożono 354,50 zł. Kolekta z W. Czwartku wyniosła 176,50 zł. Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary. Jutro zbiórka do puszek na Katedrę w Toruniu i budowę nowych kościołów w naszej diecezji.
8.         Bóg zapłać za posprzątanie kościoła. O organizację sprzątania kościoła w tym tygodniu proszę parafian z ulicy: Okrężna 6, 8, 11, 17, 19.
9.         Zachęcam do nabywania i czytania tygodnika katolickiego Niedziela.

INTENCJE  MSZALNE
 21 – 28 kwietnia 2019 r.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia 2019 r.
godz. 6.00            za parafian
godz. 9.00            + Teresę Szmeichel (3 rocz. śm.)
godz. 11.00          + Stefan Paluch (2 rocz. śm.)

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 22 kwietnia 2019 r.
godz. 7.30            + Michała Pacion i zmarłych z rodziny z obojga stron
godz. 9.00            + Marię i Wojciecha Stachnik
godz. 11.00          + Władysława Huczwę (z okazji urodzin)
po Mszy o 11.00 – chrzest Macieja

WTOREK WIELKANOCNY – 23 kwietnia 2019 r.
godz. 18.00          + Bronisławę Załęską (25 rocz. śm.) i zmarłych z rodziny Załęskich i Zielińskich

ŚRODA WIELKANOCNA – 24 kwietnia 2019 r.
godz. 18.00          + Lech Klimek (24 rocz. śm.)

CZWARTEK WIELKANOCNY – 25 kwietnia 2019 r.
godz. 18.00          Antoniego, Stanisławę, Bernadetę, Ewę Kalista oraz Emanuela Mazurka

PIĄTEK WIELKANOCNY – 26 kwietnia 2019 r.
godz. 17.00          chrzest Leny
godz. 18.00          o Dary Ducha Świętego i potrzebne łaski dla Angeliki

SOBOTA WIELKANOCNA– 27 kwietnia 2019 r.
godz. 15.00         dziękczynna z okazji 50 – lecia ślubu Aleksandry i Jerzego
godz. 18.00                  + Katarzynę Dudkiewicz, Zytę i Wawrzyńca oraz Jana Węgrzyn

II NIEDZIELA Wielkanocy – Niedziela Miłosierdzia Bożego – 28 kwietnia 2019 r.
godz. 7.30            + Zygmunta Muzalewskiego (2 rocz. śm.)
godz. 9.00            + Eugeniusza i Alfonsa Dąbrowskich i zmarłych z rodziny
godz. 11.00          + Wiesław Latuszek (z okazji urodzin)

   Życzenia Biskupa Toruńskiego na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2019:


Ewangelia według św. Mateusza kończy się sceną spotkania Zmartwychwstałego Jezusa z Apostołami w Galilei, gdzie usłyszeli od Niego słowa wyznaczające misję tworzącej się wspólnoty Kościoła: Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28, 19). Zauważmy, że mimo zapewnienia o obecności Jezusa, Apostołowie byli pełni wątpliwości i lęku. Ich posługa stała się jednak możliwa dzięki przyjęciu Ducha Świętego i działaniu w Jego mocy. Współcześnie głoszenie i trwanie przy Jezusie Chrystusie również wymaga głębokiej wiary oraz odwagi. Chrześcijańskie świadectwo i trwanie we wspólnocie Kościoła wiąże się z ryzykiem krytyki, odrzucenia, a nawet męczeństwa, którego nieustannie doświadczają wierzący. Dlatego i dziś potrzeba życia i działania w mocy Ducha Świętego!
Duchownym, osobom konsekrowanym oraz apostołom świeckim dziękuję za pełną miłości troskę o rozwój duchowy wiernych. Proszę o odważne i cierpliwe trwania przy Jezusie Chrystusie i Kościele. Proszę również, nie zniechęcajcie się nieustanną i agresywną krytyką, ale dążcie do świętości i służcie bliźnim! Apostoł Paweł przypomina nam, że nie wolno odpłacać złem za zło (Rz 12, 17), ale należy zło dobrem zwyciężać (Rz 12, 21).
Drodzy diecezjanie i wierni odwiedzający parafie diecezji toruńskiej!
Niech wierność otrzymanym od Zmartwychwstałego Pana darom – przez życie w mocy Ducha Świętego – pozwoli Wam lepiej żyć. Życzę, abyście dzięki mocy Ducha Świętego przynosili błogosławione owoce, którymi są „miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie” (Ga 5, 22-23). Życzę otwarcia na łaskę oraz pełnych miłości spotkań z bliźnimi.
Drodzy diecezjanie, dziękuję Wam za pełną odpowiedzialności troskę o Kościół i chrześcijańskie świadectwo w życiu codziennym! Zapewniam, że wraz z osobami odpowiedzialnymi za diecezję, robimy wszystko, co w naszej mocy, by nasze wspólnoty parafialne były przyjaznym i bezpiecznym domem dla każdego wierzącego i spragnionego Boga!
Czas Świąt Wielkanocnych to szansa, aby dostrzec w życiu to, co naprawdę ważne. Rodzina, odpowiedzialna miłość, przyjaźń, wzajemny szacunek, wierność Bogu i Kościołowi, wrażliwość na ludzkie cierpienie i radość życia w mocy Ducha Świętego, to wartości, które nadają sens chrześcijańskiemu życiu. Pamiętajmy w modlitwach i w praktyce miłości o chorych, samotnych i poranionych. Jeszcze raz życzę zdrowych, radosnych i pełnych pokoju Świąt Wielkanocnych!
Zapewniam o modlitwie, życzliwości i przesyłam pasterskie błogosławieństwo.

Toruń, Wielkanoc 2019 r.

bp Wiesław Śmigiel
Biskup Toruński


APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
PO POŻARZE KATEDRY NOTRE-DAME W PARYŻU

/do odczytania w Niedzielę Zmartwychwstania/


         Ludzie na całym świecie z przerażeniem obserwowali zatrważający obraz płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu.
         Przez wiele godzin ważyły się losy serca Paryża, serca Francji i serca Europy. Poważnie zniszczona, ale ocalona paryska katedra, zjednoczyła w bólu i smutku miliony ludzi na całym świecie. Dziś jednoczy także nas, Polaków, w inicjatywa wsparcia odbudowy katedry Notre-Dame, rozumianej nie tylko jako symbol bezcennego dziedzictwa kulturowego Europy, ale również jako symbol chrześcijańskich wartości.
         Zwracam się więc najpierw do wszystkich Polaków z apelem o pomoc materialną w odbudowie katedry, którą przekażemy za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska, począwszy od Wielkiej Środy.
         Zwracam się również do wszystkich ochrzczonych, zwłaszcza do tych, którzy w ostatnich latach zapomnieli o swoim chrześcijańskim powołaniu, aby na nowo odkryli Chrystusa i stali się Jego odważnymi świadkami.
         W paschalnym czasie przechodzenia z Chrystusem ze smutku do radości, z rozpaczy do nadziei, ze śmierci do życia, z serca błogosławię,
                           
STANISŁAW GĄDECKI
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów
Europy (CCEE)