sobota, 28 marca 2020

V Niedziela Wielkiego Postu – 29 marca 2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
V Niedziela Wielkiego Postu – 29 marca 2020 r.

1.         Zgodnie z ostatnim zarządzeniem władz państwowych i kościelnych w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (nie licząc posługujących). W praktyce oznacza to, że w Eucharystii mogą uczestniczyć wyłącznie osoby związane z intencją danej Mszy Świętej i to tylko w ilości do 5-ciu osób. Niestety ograniczania te dotyczą także pogrzebów.
2.         Przypominamy, że Biskup Toruński udzielił dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach. Dyspensa dotyczy wszystkich wiernych Diecezji Toruńskiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie i pozostaje w mocy aż do odwołania. Osoby, które z niej korzystają, proszone są o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji Mszy Świętych w środkach społecznego przekazu.
3.         Przypominam, że Biskupi w czasie epidemii zachęcają do przyjmowania  Komunii Świętej na rękę. Ciało Pańskie przyjmujemy na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc jeszcze przed kapłanem, prawą ręką wkładamy świętą Hostię do ust. Komunię Świętą należy spożyć przy kapłanie. Nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza. Wiem, że dla niektórych wiernych może to stanowić duchowy lęk, ale proszę o heroizm wiary, odwagę spotkania z Chrystusem właśnie w ten sposób, w trosce o zdrowie wszystkich, tak jak Jezus z miłością troszczył się o każdego.
4.         W naszej parafii: nie będzie nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali (zachęcam odprawiania tych nabożeństw łącząc się przez media), nie będą na razie wydawane kartki do spowiedzi wielkanocnej, Niedziela jest wyłożona na stoliku pod chórem, zachowujemy podczas mszy odległość od innych wiernych co najmniej 2 metrów, nie będzie zbierana kolekta – ofiarę można jedynie wpłacić przelew elektronicznym na konto parafii. (Numer konta Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Trójcy Świętej w Książkach: 25 9489 0002 2003 0008 6062 0001). Bóg zapłać za te które już wpłynęły.
5.         Biuro parafialne jest nieczynne – w razie potrzeby proszę dzwonić: +48 690894245.
6.         Trwają dalsze prace konserwatorskie na wschodniej ścianie kościoła. Na miarę swoich możliwości proszę o wsparcie tych prac ofiarami za pomocą przelewu na konto parafialne, gdyż inna forma zbiórki środków jest w tym momencie niemożliwa. Bóg zapałać wszystkim, którzy już złożyli ofiary na remonty. Szczególnie dziękuję za ofiary, które wpłacono na konto w ciągu ostatniego tygodnia.
7.         W związku ze stanem epidemii w Polsce nie odbędą się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne oraz nie będzie też spowiedzi wielkopostnej z udziałem księży z dekanatu. Z względu na organicznie uczestników zgromadzeń do 5 osób okazja do spowiedzi po telefonicznym umówieniu. Przypominam, że nie jest możliwa spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.). Po ustąpieniu ograniczeń, zostanie stworzona okazja do spowiedzi i Komunii wielkanocnej.
8.         Do odwołanie zawieszone są też comiesięczne odwiedziny chorych w domach. W sytuacji pilnej konieczności odwiedzenia chorego proszę o kontakt telefoniczny - +48 690894245.
9.         Adoracja Najśw. Sakramentu, którą rozpoczniemy Koronką do Miłosierdzia, a zakończymy Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy w środę od godz. 17.30.
10.         Msze św. w tygodniu od poniedziałku do piątku o 18.00, a w sobotę o 9.00. Msze wieczorne od tego tygodnia będą o godz. 18.00.
11.         W kwietniu proszę Róże różańcowe o modlitwę w intencji o dobre świąt dla naszej parafii. Jest wielkanocny numer Zwiastuna Różańcowego.
12.         W Diecezji Toruńskiej obchody Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) należy sprawować tylko w kościołach parafialnych bez udziału ludu, przy drzwiach zamkniętych. Ta decyzja ta jest bolesna dla nas kapłanów i zdaję sobie sprawę, że napawa bólem także parafian. Zachęcam do łączności z tymi celebracjami poprzez transmisję na naszym parafialnym profilu na Facebook-u. Poza liturgią kościoły będą otwarte do indywidualnej modlitwy z uwzględniałem ograniczenia do 5 osób.
13.    W tym roku ze względu na ograniczenia związane z epidemią Triduum nie należy przygotowywać ciemnicy, będzie tylko skromny Grób Pański. Nie będzie też tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów w kościołach lub poza nimi. Zachęca się, by w każdej rodzinie w poranek wielkanocny zostało przeprowadzone Błogosławieństwo stołu. Tekst Błogosławieństwa będzie dostępny na stronie naszej parafii. Błogosławieństwo stołu w domu rodzinnym


INTENCJE  MSZALNE

29 marca – 5 kwietnia 2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu – 29 marca 2020 r.
godz. 9.00           + Łucję (14 rocz. śm.), Konstantego i Andrzeja Muzalewskich oraz  Zygmunta Łączyńskiego
godz. 11.00        + Władysława Buczkowskiego, Janinę i Józefa Kordowskich

PONIEDZIAŁEK – 30 marca 2020 r.
godz. 14.00           pogrzeb + Irena Korcz
godz. 18.00        + Dawid Klimiuk  (int. od Zakładu Pogrzebowego Cordis)

WTOREK – 31 marca 2020 r.
godz. 18.00        + Alina (1 rocz. śm.) i Stanisław (10 rocz. śm.) Gołaszewscy oraz Władysław Baradziej

ŚRODA – 1 kwietnia 2020 r.
godz. 18.00        + Janusz Pawłowski (6 rocz. śm.)

CZWARTEK – 2 kwietnia 2020 r.
godz. 18.00        + Zbigniew Niezgoda (int. z ofiar od uczestników pogrzebu)

PIĄTEK – 3 kwietnia 2020 r.
godz. 18.00        + Zygmunt i Wiktoria Jeziorowscy

SOBOTA – 4 kwietnia 2020 r.
godz. 9.00           dziękczynna z okazji urodzin s. Moniki

Niedziela Palmowa – 5 kwietnia 2020 r.
godz. 9.00           + Kazimierza Jarzyńskiego (bez udziału wiernych)
godz. 11.00        + Alojzego i Stanisławę Przystalskich i zmarłych z rodziny z obojga stron (bez udziału wiernych)